Отборът на Дунав Русе се наложи с минималното 1:0 над Верея в дербито на дъното от 22-ия кръг на Първа лига. Единственото попадение в двубоя на Градския стадион в Русе бе дело на младия Светослав Ковачев в 57-ата минута на срещата.

Отборът на домакините беше категорично по-добрият отбор и съвсем заслужено спечели трите точки, с които се изкачи с една позиция във временното подреждане. В същото време Верея допусна 11-о поражение от 11 визити. Тимът продължава с неубедителната си игра като гост и все още има само три отбелязани гола далеч от дома.

Въпреки че в изминалия кръг именно Верея създаде една от изненадите, завършвайки наравно с Лудогорец (0:0), нищо не бе останало от ентусиазма за двубоя срещу Дунав Русе.

„Драконите” започнаха да атакуват вратата на съперника още от първата минута на мача. Играчите на Людмил Киров създадоха редица положения, но така и не успяха да намерят вратата на старозагорци преди 57-ата минута.

Вратарят на гостите Генадий Ганев на няколко пъти опази мрежата си и не позволи мрежата му да бъде разпечатана поне до почивката. Стражът успя да поправи на няколко пъти грешките на защитата пред себе си, която трудно се справяше с атаките на Дунав.

Една от дискусионните ситуации дойде в 20-ата минута. Теофилос Курупис извърши много груб фаул, граничещ дори с червен картон, но главният рефер Владимир Вълков реши да му покаже жълт картон.

Отборът на Дунав Русе усети преимуществото си и заигра с двамата в атака – Исмаил Иса и Мухмаду Ндиайе. Въпреки това, опасности преди почивката създадоха още Красимир Станоев, Мартин Станкев, Георги Динков и Диян Димов.

LAP.bg, Георги Тодоров
18 снимки

След усилен натиск, едва през второто полувреме Дунав Русе стигна до заветния гол за 1:0. След балонно центриране на Драгош Ферцулеску отляво, 20-годишният Светослав Ковачев насочи топката в долния десен ъгъл на вратата, пазена от Генадий Ганев.

Талантливият 20-годишен Ковачев влезе в игра на почивката и се превърна в златна резерва за Людмил Киров.

След реализираното попадение напрежението при домакините спадна. Тимът започна да разиграва малко по-спокойно и да организира по-постепенни атаки, но въпреки това зрителите не видяха повече попадения.

Показателна за изхода на срещата е и статистиката. Дунав Русе отправи 11 удара към вратата на Верея, а гостите само един.

Успехът за русенци е напълно заслужен и отборът се изкачи на 12-ото място с 18 точки, с една повече от Септември, който обаче е и с мач по-малко. Верея остава закотвен с едва 6 пункта.

Дунав (Русе) - Верея (Стара Загора) 1:0 (0:0)

Голмайстор: 1:0 Светослав Ковачев 57'

Дунав (Русе): Благой Макенджиев, Божидар Васев, Георги Динков, Мартин Ковачев, Самуел Инкоом, Диян Димов, Красимир Станоев (80 - Свилен Щерев), Драгош Фиртулеску, Мухамаду Ндиайе (58 - Ахмед Ахмедов), Мартин Станкев (46 - Светослав Ковачев), Исмаил Иса

Старши треньор: Людмил Кириов

Верея (Стара Загора): Генадий Ганев, Иво Иванов, Годердзи Мачадзе, Дмитрий Иванов, Тимоте Рубин, Андреис Ковальов, Женя Доброволски, Теофилос Коуроупис, Жосуе Нтойа (78 - Хрвоие Ризванович), Сергий Рудика, Бедри Рюстемов

Старши треньор: Олексадър Севидов

Стадион: Градски стадион в Русе

Съдия: Владимир Вълков