Отборът на Порто се наложи с 3:1 на своя Ещадио до Драгао над Шалке 0:4 в мача от петия кръг на група „D” на Шампионската лига. Така „драконите“ си гарантираха първата позиция в своя поток кръг преди края.

Двата състава на практика се бяха класирали за осминафиналите още преди първия съдийски сигнал. Това бе така заради победата на Локомотив Москва над хранещия надежди за второто място Галатасарай с 2:0. При все успеха, португалският гранд си гарантира първата позиция, като натрупа 13 точки. Немският му опонент остана втори с 8 пункта. В последния шести кръг Порто ще направи визита на „лъвовете“, а Шалке ще приеме „железничарите“.

Попаденията за успеха на Порто на „До Драгао“ бяха дело на Едер Габриел Милиато, Хосе Корона и Муса Марега. За Шалке точен бе Набил Бенталеб.

Първото полувреме премина в спокойно темпо, а единствената по-любопитна ситуация се състоя след 15 минути игра. Ясин Брахими овладя отскочила топка и отправи удар, насочен към левия ъгъл на Ралф Фарман. Стражът на немския тим обаче демонстрира превъзходен рефлекс и изби.

Всичко по-любопитно в мача се случи през вторите 45 минути. Порто упражни натиск веднага след подновяването на играта и още в 47-ата минута Ектор Ерера  излезе на много чиста позиция, като нанесе опасен изстрел, но Фарман отново се оказа непреодолима стена.

Опитите на португалците да поведат дадоха резултат в 52-ата минута. След изпълнение на корнер отляво по атаката на „драконите“ топката бе пратена към тъкмо навлезлия в пеналта Оливер Торес, който сервира топката на главата на Едер Габриел Милитао, а той отклони за 1:0.

Шалке отвърна малко след подновяването на играта, като Коноплянка отправи страхотен изстрел. Икер Касияс обаче демонстрира класа и изби.

Само три минути, след като бяха повели португалците нанесоха и втори удар. Ясим Брахими изведе хитро Хесус Корона в пеналта, а последният не сбърка и направи 2:0.

Само пет минути по-късно, точно в 60-ата минута Порто можеше да сложи точка на спора, но удар на Фелипе разтресе напречната греда. Две минути по-късно късмета си пробва Корона от движение, ала топката излезе в аут.

Заключителните минути на мача бяха изключително наситени. Шалке 04 все пак отбеляза в мрежата на Касияс при един от по-редките си шансове. Това се случи в 89-ата минута, когато Набил Бенталеб се пребори за една топка и я прати неспасяемо зад гърба на Касияс.

В 4-ата минута на добавеното време на срещата Муса Марега бе изпуснат от отбраната на гостите и оформи крайното 3:1.