Черно море сложи край на поредицата си от три поредни загуби в Първа лига, като победи с 4:2 гостуващия Верея в 11-ия кръг на Първа лига. Варненци диктуваха събитията в по-голямата част от мача, но също така показаха и крайно несериозно отпускане в заключителните 15 минути, което позволи на старозагорци да върнат две попадения и дори да ударят греда.

Георги Божилов реализира два гола за победата, а по един добавиха неостаряващия Георги Илиев и Радослав Василев. За Верея ключово се оказа включването на Станислав Маламов, който асистира на Емил Петер Йоргенсен и сам вкара второто попадение точно преди изтичането на редовното време.

Във временното класиране Черно море се изкачи до 6-ото място с 15 точки, на две зад Берое и Локомотив Пловдив, които са с две повече. Верея пък удължи незавидната си серия без успех, регистрирайки 8-о поражение. Старозагорци са на дъното с едва 3 пункта.

Варненци много бързо наложиха господството си на терена и в големи периоди от първата част гостуващият тим беше принуден да се брани в глуха защита. Божилов можеше да даде мечтано начало на срещата в 8-ата минута, когато нанесе невероятен шут от около 22-23 метра, прелетял на сантиметри покрай левия стълб.

С напредването на времето „моряците” започнаха да създават все по-чисти положения. В 14-ата Божилов получи топката в пространството между защитата и полузащитата на съперника, след което изчака включването на Мехди Фенуш отляво. Извеждащият пас беше пресечен от Годердзи Мачадзе, но грузинецът загуби равновесие и това позволи на Фенуш отново да поеме контрол. Алжирецът шутира силно от около 14 метра, а кълбото прелетя в аут точно до дясната греда.

Шест минути по-късно Божилов отново беше движещата сила в атаката на „моряците”. Георги Илиев спечели спорна топка в половината на Верея, а сетне Божилов добре я продължи с пас напред за Радослав Василев. Националът овладя при точката на дузпата, сетне мина покрай Здравко Илиев и стреля мощно по диагонала. Георги Георгиев беше на мястото си и с две ръце боксира в корнер.

В 22-ата минута само късметът спаси Верея от гол. Мартин Минчев догони топката отдясно и центрира много добре по тревата. Васил Панайотов изникна на точното място, за да засече на около 7-8 метра от вратата. Халфът вложи предостатъчно сила в изстрел, който обаче рикошира в тялото на Божилов, а това направи разликата, защото топката излезе в аут.

Все пак две минути по-късно домакините поведоха. Мартин Минчев пусна находчив пас в зоната пред дъгата, където Георги Илиев връхлетя топката с един от марковите си шутове. 37-годишният ветеран придаде на топката неспасяем за вратаря фалц и тя порази горния ляв ъгъл – 1:0.

В 27-ата Георги Божилов предизвика ефектно спасяване от Георги Георгиев след изпълнение на пряк свободен, а при последвалия корнер домакините удвоиха преднината си. Илиев изпълни корнера към близката греда, където много несериозно Здравко Илиев и Иво Иванов се разминаха с топката. Така тя се озова у Божилов пред малкия пеналт, а оттам опитният таран нямаше прошка – 2:0.

Първия си точен шут в мача гостите отправиха чак в 32-ата минута, когато Здравко Илиев опита да даде личен пример. Капитанът се спусна на пробив в половината на Черно море и нанесе шут от около 26-27 метра към долния ляв ъгъл, а Георги Китанов беше на поста си.

До края на първото полувреме Черно море определено намали оборотите и позволи на старозагорци да осъществят няколко добри набега, които не доведоха до резултат.

След паузата обаче домакините много бързо оповестиха намеренията си. В 48-ата минута Мартин Костадинов отлично изведе Минчев отдясно по атаката, а халфът центрира по перфектен начин към непокрития Радослав Василев. Националът от 5-6 метра не показа милост при изстрела с глава – 3:0.

Оттук нататък беше ясно, че път към повърхността за старозагорци вече няма. Освен всичко друго те бяха принудени да направят две принудителни смени, тъй като Билел Малек и Иво Иванов получиха контузии.

Черно море не се бе отказал от отбелязването на голове и в 71-ата минута Божилов за втори път в мача наказа гостите. Този път Васил Панайотов достави асистенцията под формата на идеално центриране отдясно, а вратарят Георги Георгиев излезе неразчетено. Той погрешно прецени, че първи ще стигне до топката, което позволи на Божилов да вкара един от най-лесните голове в кариерата си – 4:0.

Тук някъде мачът окончателно приключи според състава на „моряците”, а Верея използва отпускането сред домакините за да направи нещата далеч по-интересни. Първият гол за гостите падна десет минути преди края, когато Станислав Маламов изпълни ъглов удар, а защитата на „моряците” аристократично остави съвсем сам Вушурович в малкия пеналт. Черногорецът с глава от упор разстреля Китанов, който нямаше шанс да се намеси – 4:1.

Девет минути по-късно самият Маламов реализира, макар и по куриозен начин. Той просто изсипа топката с пълна сила към наказателното поле от пряк свободен удар, а защитата на домакините позволи кълбото да тупне на тревата. Така то заблуди вратаря Китанов и влетя точно под гредата – 4:2.

В продължението на мача Черно море получи още една среща с реалността, като Вушурович разтресе напречната греда, а това със сигурност не зарадва старши треньора на „моряците” Илиан Илиев.

След паузата за националните отбори Черно море ще има гостуване на Ботев Пловдив в 12-ия кръг, докато Верея приема Ботев Враца.

4:2 Станислав Маламов 89'

Черно море (4-2-1-3): Георги Китанов – Мартин Костадинов, Мирослав Енчев, Илиас Хасани, Юго Кононго – Мартин Минчев, Васил Панайотов – Георги Илиев /к/ (82' - Петър Витанов) - Георги Божилов (76' - Дани Кики), Радослав Василев (67' - Жоржиньо), Мехди Фенуш

Старши треньор: Илиан Илиев

Верея (4-4-2): Георги Георгиев – Годердзи Мачадзе, Иво Иванов (64' - Стефан Аличков), Денис Василев, Здравко Илиев /к/– Теофилос Курупис, Билел Малек (55' - Емил Йоргенсен), Сейдина Диара, Денислав Станчев (56' - Станислав Маламов) - Антон Огнянов, Милан Вушурович

Старши треньор: Небойша Миличич

Стадион: „Тича” (Варна)

Главен съдия: Георги Иванов