Отборът на Славия постигна изразителна победа в последния си официален мач за календарната 2018-а година. В първата среща от 20-ия кръг на Първа лига играчите на Златомир Загорчич без никакви затруднения съсипаха с 4:0 тоталния аутсайдер в първенството – Верея.

Играч на мача: Галин Иванов

Два гола за успеха реализира Илиан Мицански, веднъж се разписа Янис Карабельов, а сътворилият истински геройства на вратата за гостите Богомил Цинцарски си отбеляза автогол. Трябва да се отбележи, че само до 5-ата минута на срещата „белите“ три пъти улучиха гредите, така че не били пресилено да се каже, че „лъвовете“ могат да се чувстват късметлии, задето избегнаха разгром с двуцифрена разлика.

Загорчич: Не съм доволен от полусезона, гоним топ 6

Галин Иванов: Изпращаме една добра година

Небойша Миличич: Славия се смили над нас

Верея си остава единственият тим от родния елит без нито една победа в 20-те си срещи, в които допусна смущаващите 46 гола и са вкарали едва 9. С актив от 4 ремита и 16 загуби "лъвовете" вървят към болезнения стандарт на Витоша от миналия сезон, който завърши редовния сезон с 0 победи, 8 ремита, 18 загуби и голова разлика 12:51.

Мицански: В България от сън да ме бутнат, трябва да вкарам

За Славия позитивното бе, че се прекъсна серията от 2 поредни срещи без победа в първенството. Тимът натрупа 24 точки на 9-ото място, като се изравни с 8-ия Ботев Враца, който утре гостува срещу Локомотив Пловдив.

Гостите започнаха с подаръците в защита след има-няма 40 секунди (!) игра. Димитър Велковски напредна отляво и опита пас, който във всеки друг случай би се оказал пресечен, тъй като излезе твърде слаб. Въпреки това защитниците на старозагорци реагираха по такъв начин, че Мицански овладя малко пред точката на дузпата, нагласи кълбото на десния си крак и стреля. Топката срещна левия стълб и отскочи към Георги Йомов, чийто опит за добавка разтърси същата тази греда.

В 5-ата минута капитанът на Славия Галин Иванов също разтресе рамката на вратата. Ашковски с интелигентно подаване назад извади кълбото към намиращия се около границата на наказателното поле нападател, а неговият шут попадна в напречната греда.

Мигове по-късно Мицански пропусна да се възползва от отлично центриране на Ашковски, намерило го съвсем сам пред вратарското поле. Опитният голаджия не успя да насочи изстрела си в очертанията и топката прелетя над целта.

В следващата атака Цинцарски трябваше да спасява мрежата си, след като Ашковски опита да го изненада с изстрел от около 20 метра. Кълбото се канеше да влети под гредата, ако с две ръце стражът не бе боксирал в корнер.

Логиката възтържествува в 17-ата минута, когато столичани най-сетне откриха след този куп пропуски. Защитата на Верея позволи далечното центриране на Ашковски да стигне чак до Георги Йомов отдясно в пеналта, а той с първото си докосване върна назад за Янис Карабельов. Последният овладя и стреля с десния крак, топката рикошира в защитник на Верея и порази долния ляв ъгъл – 1:0.

Макар и с намален интензитет в атаките си, Славия продължи да създава ситуация след ситуация. В 28-ата минута беше истинско чудо, че играчите на Загорчич се разминаха с гола. Галин Иванов направи мощен рейд покрай Теофилос Курупис в наказателното поле и центрира от самата аутлиния. Отляво дотича Ашковски и от упор – не повече от 5-6 метра – нанесе силен изстрел с глава. Цинцарски изби топката, която отиде право у Карабельов, който имаше нещастието да я прати в тялото на съотборник наместо в мрежата.

Секунди по-късно резултатът набъбна. Ашковски отново се отчете с брилянтно центриране от левия фланг, което тупна пред вратарското поле, за да достигне при изпуснатия от Курупис Галин Иванов. Последният бе изненадан от топката, която го удари в бедрото и попадна в очертанията на вратата. Цинцарски я улови за миг, но при опита да я прибере към гърдите си, я изпусна, а кълбото се изтърколи в мрежата – 2:0.

До края на полувремето 21-годишният страж на няколко пъти се намеси решаващо, с което до известна степен изкупи вината си. Особено впечатляващо беше спасяването му в 41-ата минута, когато Ашковски отправи наистина забележителен шут от 21-22 метра по диагонала.

Наставникът на Верея Небойша Миличич опита да реагира по някакъв начин, извършвайки двойна смяна и вкарвайки в игра капитана Здравко Илиев и Станислав Маламов. И това обаче не даде резултат срещу един тим на Славия, който вече не търсеше така настойчиво попадения. В 49-ата минута домакините бяха на един пас разстояние от третото попадение. Ашковски затвърди добрите впечатления със страхотен набег от крилото към вътрешността на наказателното поле. Макар македонецът да бе изведен очи в очи с вратаря, той опита от едно докосване да комбинира надясно в опит да остави Галин Иванов пред празна врата. Пасът му беше толкова несполучлив, че едва-едва се изтъркаля в ръцете на вратаря Цинцарски.

Чак в 59-ата минута Верея стигна изобщо до първия си шут в срещата. Здравко Илиев овладя дълго подаване отдясно по атаката и използва физиката си, за да мине покрай Велковски. Нахлул в наказателното поле и останал без особени опции, капитанът вложи цялата си сила в изстрел към близкия горен ъгъл. Стериякис показа класа и боксира сигурно в корнер.

Това положение беше малко в стил „една птичка пролет не прави“, защото Славия отвърна с други две попадения в мрежата на Цинцарски. Първият от головете на Мицански дойде почти непосредствено след голям пропуск на Галин Иванов. В 67-ата минута Шоколаров опита с добър пас по тревата да изведе Ашковски отляво в пеналта. Мачадзе посегна да пресича, а рикошетът беше истинско бедствие за старозагорци, защото остави Мицански съвсем сам фронтално срещу вратата. Доказан голаджия като преминалия през Екстракласата и Втора Бундеслига футболист просто плъзна кълбото през краката на Цинцарски – 3:0.

Пет минути по-късно Мицански стигна и до четвъртия си гол, откакто е играч на „белите“. Този път Галин Иванов получи твърде много пространство отляво и центрира по тревата. Йомов се размина пред вратарското поле, но това позволи на Сашо Александров да нанесе тежък диагонален шут. Вратарят Цинцарски бе свален на тревата при спасяването, а Мицански не чака втора покана, за да прати топката в зейналата врата – 4:0.

Така следващият двубой за "белите" ще бъде чак на 16 февруари, когато ги чака домакинство срещу Ботев Пловдив. За начало на пролетния си дял Верея ще приеме шампиона Лудогорец.

СЛАВИЯ – ВЕРЕЯ 4:0

1:0 Янис Карабельов 17'

2:0 Богомил Цинцарски 29'-авт.

3:0 Илиан Мицански 67'

4:0 Илиан Мицански 72'

Славия (4-2-3-1): Антониос Стериякис – Александър Ем. Александров, Тейнур Марем, Милен Гамаков, Димитър Велковски – Славчо Шоколаров, Янис Карабельов (83' - Владислав Узунов) – Георги Йомов, Галин Иванов /к/ (76' - Филип Кръстев), Стефан Ашковски (71' - Момчил Цветанов) – Илиан Мицански

Старши треньор: Златомир Загорчич

Верея (4-2-3-1): Богомил Цинцарски – Теофилос Курупис, Годердзи Мачадзе, Томаш Косут, Денис Василиев /к/ - Емил Йоргенсен, Александър Н’Думбу – Бедри Рюстемов, Денислав Станчев (84' - Стефан Аличков), Милан Вушурович (46' - Здравко Илиев) – Дино Мартинович (46' - Станислав Маламов)

Старши треньор: Небойша Миличич

Стадион: „Васил Левски“ (София)

Главен съдия: Петър Костадинов